تاریخچه نام شهر آلانیا

نام این شهر در طول قرن ها چندین بار تغییر کرده است. آلانیا در زبان لاتین به نام کوراسیسیوم و در یونانی به نام کوراکسیون به معنای (شهر برآمده) معروف است.

معروف است. کلیسای کاتولیک روم هنوز هم نام لاتین آن را در سلسه نام‌های شهربه رسمیت می‌شناسد. تحت امپراطوری بیزانس این شهر به نام (کالانورس) به معنای کوه زیبا مشهور شد. سلجوقیان نام شهر را به علائیه تغییر دادند که از نام سلطان علاالدین کیقباد گرفته شده‌است.در قرن ۱۳ و ۱۴ تاجران ایتالیایی شهر را به نام (کاردلورو) نام گذاری کردند.

در سال ۱۹۳۰ مردم آلانیا باخبر شدند که آتاتورک قصد دارد روز ۹ مارس از آسپندوس در آنتالیا بازدید کند. کمیته‌ای از شهر برای خوش آمدگویی به آتاتورک به آنتالیا رفت. این کمیته به رهبری حمداله امین پاشا از آتاتورک برای بازدید آلانیا دعوت نمود. آتاتورک به آنها گفت که در سفری دیگر از آلانیا بازدید می‌کند. در بازدید آتاتورک از آنتالیا در سال ۱۹۳۱ او بنا بر قولی که به مردم آلانیا در سال گذشته در آسپندوس داد، به آلانیا آمد و با دیدن موزهای سبز و باغ‌های پرتقال و قلعه آلانیا و برج قرمز و کارخانه کشتی سازی احساس شگرفی کرد.

سال ۱۹۳۵ مصطفی کمال آتاتورک از شهر بازدید نمود و در بازگشت او به آنکارا زمانی که او در کشتی بخار بود،‌ تلگرافی از شهر به کشتی بخار فرستاده شد.
آن زمان تلگراف ها از سربازخانه در دنیزلی ارسال می شد که به اشتباه به جای علائیه، نام آلانیا ارسال شد و آتاتورک همان نام را در پاسخ فرستاد و به احترام آتاتورک نهایتاً با تغییر حروف در واژه علائیه نام شهر را به آلانیا تغییر دادند که گذارش شده است به دلیل یک تلگراف اشتباهی در سال 1933 اتفاق افتاده است.

برای دریافت تخفیف های ویژه با ما تماس بگیرید

تماس مستقیم با مشاور

Compare listings

Compare
error: Content is protected !!
Previous
Next