گیرنه شهری زیبا و تاریخی در قبرس شمالی

گیرنه شهری زیبا و تاریخی در قبرس شمالی

شهر گیرنه یکی از مقاصد پرطرفدار در قبرس شمالی می باشد و در سالهای اخیر نیز از توسعه و رونق بسزایی برخوردار شده است . برای کسب اطلاعات کامل در باره این شهر زیبا و تاریخی دراین مطلب با ما همراه باشید .

شهر گیرنه در سواحل شمالی کشور قبرس قرار دارد . این شهر به دلیل داشتن بندر و قلعه تاریخی بسیار بی نظیر دارای شهرت دیرینه می باشد و هرسال گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند . گیرنه در ناحیه کایرنیا به وسعت 640 کیلومتر مربع قرار دارد . ناحیه کایرنیا دارای شش بخش می باشد که گیرنه به عنوان مرکز آن شناخته می شود . بر طبق آخرین آمار شهر گیرنه دارای بیش از 33 هزار نفر جمعیت می باشد .

شهر گیرنه یک مرکز اقتصادی و فرهنگی می باشد که می توان آن را به عنوان پایتخت گردشگری قبرس شمالی محسوب کرد . هتل های متعدد با امکانات رفاهی و تفریحی بی نظیر و تفریحات شبانه در بندر و لب ساحل رنگ متفاوتی به این شهر داده اند . گیرنه سالانه میزبان یک جشنواره فرهنگ و هنر می باشد که صدها هنرمند و مجری در آن شرکت می کنند . همچنین گیرنه 3 دانشگاه با جمعیت دانشجویی 14000 نفری را در خود جای داده است . پس می توان گیرنه را علاوه بر یک گزینه خوب برای زندگی یا گردشگری ، گزینه مناسبی جهت تحصیل در قبرس شمالی دانست .

علاوه بر تمامی اینها ، با توجه به رشد قیمت ملک در سالهای اخیر و ادامه دار بودن آن می توان گیرنه را گزینه بسیار مناسبی جهت سرمایه گذاری و خرید ملک نیز محسوب کرد . مالکین می توانند از اجاره املاک خود نیز در آمد ارزی داشته باشند یا برای خود و خانواده خود اقامت قبرس شمالی را دریافت نمایند .

گیرنه شهری زیبا و تاریخی در قبرس شمالی

تاریخچه  گیرنه

شواهد موجود نشان دهنده آن است که منطقه وسیع گیرنه در قرن های گذشته بسیار پرجمعیت بوده است . همچنین نشان می دهد این شهر توسط یونانی های آخایی از پلوپونز بعد از جنگ تروآ در حدود 1300 سال قبل از میلاد ساخته شده است . بر طبق اساطیر یونانی ، این شهر توسط آخایی هایی که بعد از جنگ تروآ به آنجا رفته اند تاسیس شده است . قهرمانان و اسطوره های جنگی نام شهر را گیرنه واقع در آخایای یونان نهادند . با توسعه و رونق شهر ، رومی ها در قرن یکم بعد از میلاد قلعه ای در آنجا ساختند . گیرنه بعد از قرن نهم به دلیل امنیت بالای خود که توسط قلعه به آن دست یافته بود اهمیت زیادی پیدا کرد به طوری که در زمان جنگ حکومت لوزینیان این شهر هرگز تسلیم نشد . این قلعه توسط ونیزی ها در قرن پانزدهم تغییراتی یافت اما در نهایت در سال 1571 تسلیم امپراطوری عثمانی شد .

جمعیت شهر گیرنه در سال 1831 تقریبا به طور مساوی بین مسیحیان و مسلمانان تقسیم شده بود . با شکل گیری حکومت بریتانیا بر این منطقه ، اکثر ترک های قبرس به آناتولی فرار کردند و این شهر عمدتا توسط یونانی های قبرس ساکن شد . در حالی که این شهر از درگیری بین جمعیتی اندکی رنج می برد ، ساکنان یونانی قبرس که حدود 2650 نفر بودند با تهاجم ترکیه در سال 1974 یا فرار کردند یا تبعید شدند . در همان سال کشور قبرس به دو کشور قبرس شمالی و جنوبی تقسیم شد و شهر گیرنه نیز در قبرس شمالی قرار گرفت و به حکومت قبرس شمالی پیوست .

گیرنه شهری زیبا و تاریخی در قبرس شمالی

موقعیت جغرافیای و اقلیمی گیرنه

شهر گیرنه در شمال جزیره قبرس کمی مایل به شرق و همچنین در شمال کشور قبرس شمالی واقع شده است . گیرنه یک شهر بندری می باشد که اکثر تجارت و همچنین صنعت توریسم شهر از این بنادر توسعه و رونق یافته است . این شهر دارای آب و هوای مدیترانه ای گرم می باشد که تابستانهای طولانی ، خشک و گرم و زمستانهای خنک و ملایم تر با ترکیبی از هوای آفتاب و بارانی می باشد . میانگین دمای سالیانه این شهر 25 درجه سانتیگراد می باشد که در ماههای سرد به 15 درجه و در تابستان به 33 درجه می رسد . گیرنه در طول کل سال به طور متوسط دارای 58 روز بارانی و بارش 534 میلیمتر باران در سال است .

 

فرهنگ و هنر در گیرنه

 


این شهر هر ساله میزبان جشنواره فرهنگ و هنر گیرنه در تمام ماه ژوئن است. این جشنواره شامل کنسرت‌هایی از گروه‌ها و خوانندگان محبوب ترک تا موسیقی لاتین و همچنین موسیقی محلی این شهر در محل آمفی تئاتر شهر و میدان رمضان جمیل برگزار می‌شود که همچنین شامل نمایش‌های گفتگو، نمایشنامه‌هایو موزیکال‌هایی است که توسط گروه‌های تئاتری از نواحی اطراف و عموما از ترکیه اجرا می‌شود. این جشنواره در سال 2012 شاهد شرکت 500 الی600 هنرمند و مجری بود.

شهر گیرنه در سال 2014 میزبان جشنواره بین‌المللی فیلم جزیره طلایی بود که اولین بار بود که چنین رویدادی در قبرس شمالی برگزار شد. 20 فیلم ترکی قبرسی و همچنین تعدادی دیگر از فیلم‌های خارجی در این جشنواره به نمایش در آمدند. این شهر محل فعالیت های مختلف موسیقی و صنعت تئاتر است که یکی از این فعالیت‌ها، جشنواره بین‌المللی موسیقی بلاپاییس است که در آن نوازندگان برجسته ترک قبرس، مانند پیانیست مشهور «رویا تانر» و نوازندگان بین‌المللی در آن شرکت می‌کنند. یکی دیگر از این سازمان‌ها، جشنواره موسیقی بهار بلاپایس است که شامل اپرا و کنسرت‌های موسیقی کلاسیک از افراد و همچنین موسسات هنری ترکی قبرس، ترکیه‌ایی و بین‌المللی می‌باشد. کسانی که قصد مهاجرت به قبرس را داشته، در این شهر از نظر فرهنگ مردم و روح زندگی، احساس سرزندگی، شادی و صمیمیت خواهند کرد.

گیرنه شهری زیبا و تاریخی در قبرس شمالی

اقتصاد در گیرنه


گیرنه از دیدگاه بسیاری از جمله دانشگاه خاور نزدیک، شهری پر جنب و جوش  نامیده می‌شود و این شهر مرکز گردشگری در قبرس شمالی می باشد . این شهر میزبان مناطق و مراکز خرید متعدد، رستوران‌ها و زندگی شبانه پر جنب و جوش با امکانات رفاهی و سرگرمی بسیاری می باشد . به ویژه بندر در این شهر که مملو از کافه‌ها و رستوران‌هایی است که مردم محلی و گردشگران در آن ها وقت میگذرانند و لذت می برند . این شهر بیش از 100 هتل بزرگ و مجلل دارد که 9 تای آنها هتل‌های پنج ستاره هستند. بنابراین می‌توان گفت که بخش عمده از اقتصاد این شهر زیبا از طریق صنعت توریسم و گردشگری تامین می‌گردد.

در اوایل دهه 2000، گیرنه و مناطق اطراف آن با بکارگیری رویه‌های مثبتی از سوی شهرداری شاهد رونق ساخت و ساز بودند و تنها بین سال‌های 2001 و 2003، موارد ساخت ‌و ساز در سال به بیش از 3 برابر نسبت به قبل افزایش یافت و شهر شاهد مقدار زیادی املاک و سازه‌های نوساز و زیبا بود که بخش قابل توجهی از آن‌ها به خارجی‌ها فروخته شد. همچنین این رونق ساخت و ساز منجر به ساخت چندین شهرک مسکونی و ساختمان‌های آپارتمانی نیز در این شهر گردید و هنوز هم این شهر به عنوان یک شهر پویا در گسترش ساخت و ساز و یک مرکز سرمایه گذاری شناخته می‌شود.

علاوه بر بندر تاریخی خود، گیرنه دارای بندری به نام بندر توریستی گیرنه است که در سال 1987 افتتاح گردید. این بندر به دلیل نزدیکی نسبی به کشور ترکیه، یک مرکز حمل و نقل اصلی بین دو کشور به حساب آمده و در عین حال فعالیت‌های تجاری مهمی را در خود جای داده است. همچنین این بندر  یک مکان محبوب برای ورود گردشگرانی که سفر با کشتی به این کشور را انتخاب می‌کنند به شمار می رود . این امر کمک زیادی به گسترش و رونق روابط تجاری و امور گردشگری بین ترکیه و قبرس شمالی کرده است.

تحصیل در گیرنه


گیرنه  از جمله شهرهای محبوب دانشجویی برای مهاجرت تحصیلی در کشور قبرس شمالی است که دارای تعداد زیادی دانشجو می‌باشد. 3 دانشگاه محبوب و مشهور این کشور در این شهر قرار داشته که عبارتند از: دانشگاه کایرنیا، دانشگاه آمریکایی گیرنه و دانشگاه علوم قبرس که هر سه خصوصی بوده و دارای بیش از 14 هزار دانشجو در مجموع هستند و البته فارغ از خصوصی بودنشان، همگی دارای شهریه مقرون به صرفه‌ای بوده و متقاضیان تحصیل در این شهر و کشور با داشتن یک سری صلاحیت‌های خوب و حتی متوسط به راحتی می‌توانند در دانشگاه‌های این شهر و کشور به تحصیل مشغول شوند.

لیست جاذبه های گردشگری گیرنه

 

 

از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر گیرنه می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

صومعه بلاپایس

قلعه سنت هیلاریون

بندر گیرنه

قلعه گیرنه

نجات حیوانات گیرنه

هتل لرد پالاس

ساحل لاک پشت آلاگادی

قلعه بوفاونتو

موزه کشتی غرق شده باستان

ماوی کوسک

کارائوگلان اوغلو سهیتلیگی

بندر قدیمی گیرنه

کلاب بندر اسکیپ

سد گتیک کوی

کلیسای آنتیفونیتیس

کلیسای سنت اندرو

پارک ارتفاعات سبز

ساحل دیانا

انبار خرنوب قبرس

مسجد آقا کافر پاشا

ساحل اسکیپ

و…

 

خدمات ما در گیرنه

ما با سالها تجربه و خدمت رسانی در قبرس شمالی آماده ارائه خدماتی همچون خرید ملک ، اخذ اقامت ، تحصیل و مهاجرت در قبرس شمالی می باشیم . شما می توانید از طریق راههای ارتباطی با مشاورین ما در قبرس شمالی در ارتباط باشید و پاسخ تمامی سوالات خود در این زمینه را از مشاورین ما دریافت نمایید . همچنین می توانید جهت اطلاع از آخرین اخبار ملکی ، اقامتی و تحصیلی در قبرس شمالی مارا در اینستاگرام دنبال نمایید .

Join The Discussion

Compare listings

Compare
error: Content is protected !!
Previous
Next