وسایل نقلیه عمومی استانبول

وسایل نقلیه عمومی استانبول

استانبول هم مثل اغلب شهرهای بزرگ دنیا ‌سیستم حمل ، نقل گسترده ای دارد که موجب میشود، ساکنین این شهر بتوانند دسترسی راحتی به مناطق مختلف این شهر داشته باشد. اگر مایل به خرید ملک در استانبول هستید  ، به این نکته توجه داشته باشید که دسترسی و نزدیک بودن به وسایل نقلیه عمومی در این شهر ، اهمیت بسیار زیادی دارد.

نه تنها قیمت املاک با توجه به دسترسی به آنها به وسایل نقلیه عمومی متفاوت است ، بلکه اگر مایل به اجاره دادن ملکتان باشید نیز قیمت اجاره املاکی که به وسایل حمل و نقل عمومی نزدیکتر هستند ، بیشتر از املاک دیگری است که در همان منطقه و با فاصله دورتری قرار گرفته اند.

وسایل نقلیه عمومی استانبول

خط مترو بوس (آسیایی و اروپایی) Metrobus/BRTLine

متروبوس استانبول در واقع همان BRT  است و لاین مخصوص دارد و به همین دلیل در ترافیک نمی‌ماند. مزيت اصلى و مهم اين وسيله نقليه عمومى اين هست كه نیاز نیست خیلی منتظر بمانید، چون فاصله زمانی بین حرکت متروبوس‌ها خیلی کم است و به علاوه متروبوس ٢٤ ساعته است و هر ساعت از شبانه‌روز که بخواهید می‌توانید از این وسیله استفاده کنید. با این تفاوت که در اوقات نیمه شب، چند دقیقه بيشتر باید منتظر آمدن آن بمانید. مسیر متروبوس استانبول از بیلک دوزو در غرب قسمت اروپایی تا سواوتلو چشمه در قسمت آسیایی ادامه دارد. بنابراين يكى از وسيله نقليه هاى عمومى و پر طرفدار استانبول است كه نزديكى به آن در خريد ملك شما تاثير گذار است.

تراموا

احتمالا تو سفرهاى خودتون به استانبول و يا ديگر كشورهاى خارجى تراموا را امتحان كرديد.ابن وسيله نقليه به دليل اينكه آلودگى هوا و صداى كمترى نسبت به ساير وسايل نقليه دارد يكى از گزينه هاى مناسب حمل و نقل است.
تراموا ها در واقع قطار های برقی هستند که از روی ریل های مشخصی در خیابان حرکت می کنند و در کشور های زیادی برای مسیر های درون شهری و بین شهری مورد استفاده قرار می گیرند. استانبول ٣ خط ترامواى اصلى دارد كه يكى از بهترين وسيله ها براى گشت و گذار و كشف همه جاذبه ها و زيبايى هاى اين شهر بزرگ است.

خط تراموای T1 ،این خط، مهم‌ترین خط تراموای استانبول است. چون منطقه‌های مهم تکسیم، سلطان محمد، بی اغلو و زیتون برنو را به هم متصل می‌کند. این خط از کاباتاش شروع شده و از اسکله امینونو، مسجد ایاصوفیه و سلطان احمد، بازار سرپوشیده شهر استانبول یا همان کاپالی چارشی، آکسارای و در نهایت به ایستگاه باجیلار می‌رسد. خط تراموای T4 که از ایستگاه توپکاپی شروع میشود و آخرین ایستگاه آن مسجد سلام میباشد .

خطوط متروی استانبول

خطوط مترو استانبول مهمترین وسیله نقلیه این شهر میباشد که بسیار کاربردی است و در صورتیکه بتوانید از مترو استفاده کنید هم در هزینه ، هم در وقت خود صرفه جویی کرده اید. در حال حاضر استانبول ۱۶ خط اکتیو دارد که در حال گسترش هستنند تا مناطق بیشتری از شهر استانبول را تحت کنترل قرار بگیرند. بخش های گسترده ای از قسمت های غربی شهر استانبول هنوز دسترسی به مترو ندارند. البته زیر ساخت ها انجام شده است ، به ترتیب تمام قسمت های مختلف شهر استانبول تا پایان سال ۲۰۲۳ ازطریق سیستم حمل و نقل عمومی خطوط مترو به هم متصل خواهند گردید .

یکی از مهمترین خطوط متروی استانبول ، خط متروی مارمارای استانبول میباشد . مارمارای خطی است که از زیر تنگه بسفر عبور میکند و  قسمت اروپایی و آسیایی استانبول را به هم متصل میکند .

خطوط اتوبوس رانی و مینی بوس استانبول 

خطوط اتوبوس رانی استانبول در مقایسه با سایر و سایل حمل و نقل عمومی در این شهر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد . در واقع سیستم حمل و نقل اتوبوس رانی استانبول بیشتر در منطقه آسیایی استانبول فعالیت دارند ، بهتر است که قبل از استفاده مسیر ها رو چک کنید . مینی بوس ها و یا دلموش ها در شهر استانبول بیشتر داخل محله ها مورد استفاده قرار میگیرند و دسترسی افراد را به جاده ها و خیابان های اصلی منطقه به راحتی امکان پذیر میسازند.

Join The Discussion

Compare listings

Compare
error: Content is protected !!
Previous
Next