انواع پاسپورت ها در ترکیه

انواع پاسپورت ها در ترکیه

این روزها علاقمندان به دریافت پاسپورت ترکیه زیاد هستند و تقریبا برای همه متقاضیان این سوال مطرح است که آیا پاسپورتی که به خارجیانی که شهروند ترکیه میشوند داده میشود با پاسپورت شهروندان عادی ترکیه متفاوت است ؟ در واقع پاسپورت تمام شهروندان عادی ترکیه یکسان است و فرقی نمیکند که شما قبلاٌ شهروند ترکیه بوده اید و یا شهروند کشور دیگری بودید . اما در ترکیه ما 4 نوع پاسپورت مختلف داریم و در این مطلب در ارتباط با انواع پاسپورت ها در ترکیه اطلاعات کاملی در اختیار شما قرار میدهیم .

1- پاسپورت قرمز یا پاسپورت عمومی ترکیه

این پاسپورت عمومی ترکیه است که به تمام شهروندان عادی ترکیه داده میشود . اعتبار این پاسپورت برای شهروندان بالای 18 سال ، 10 سال و برای شهروندان زیر 18 سال ، 5 سال است و بعد از این مدت میتوانند مجدداٌ درخواست پاسپورت کنند . پاسپورتی که به خارجیانی که شهروندی ترکیه را از طریق خرید ملک در ترکیه و سرمایه گذاری کسب میکنند ، داده میشود ، از این نوع پاسپورت میباشد .

2- پاسپورت سبز و یا پاسپورت خاص ترکیه 

پاسپورت سبز همانطور که از نامش پیداست ، پاسپورت خاص است و همراه با مهر ویژه معتبر است . این پاسپورت به اعضای سابق مجلس ، نمایندگاه مجلس ، شهردار و کارمندان رسمی دولت اعطا میشود . این پاسپورت به تنهایی و بدون داشتن مهر ویژه ، فاقد اعتبار است .

3- پاسپورت سیاه یا پاسپورت دیپلماتیک ترکیه 

همانطور که مشخص است این پاسپورت مخصوص دیپلمات های ترکیه میباشد . سیاه رنگ بوده و به وزرا ، رئیس قوه قضاییه ، اغضای دیوان عالی کشور ، رئیس جمهور سابق و فرماندهان ترکیه تعلق میگیرد و یک پاسپورت 28 صفحه ای میباشد .

4- پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت ترکیه 

پاسپورت خاکستری یا پاسپورت خدمت به ورزشکاران ملی ، دیپلمات ها ، سیاستمداران ، کارمندان هلال احمر ، ماموران دولتی و افرادی که برای ماموریت اعزام میشوند ، اعطا میگردد و دارندگان این پاسپورت برای سفر به کشورهای مختلف نیاز به درخواست ویزا ندارند .

با داشتن پلسپورت عمومی ترکیه ، شما میتوانید به 111 کشور بدون نیاز به ویزا سفر کنید و اگر مایل هستید تا اطلاعات بیشتری داشته باشید، پیشنهاد میکنیم مطلبی را که در ارتباط با رتبه پاسپورت ترکیه در سال 2020 در سایت قرار داده ایم را بررسی کنید . از طریق لینک زبر میتوانید این مطلب را بررسی کنید .

رتبه جهانی پاسپورت ترکیه در سال 2020

 

Join The Discussion

Compare listings

Compare
error: Content is protected !!
Previous
Next